Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

הכירו את תהליך הטיפוח החדשני שמייצר קנאביס איכותי יותר

Canonic רותמת טכניקות של גנומיקה חישובית ואינטליגנציה מלאכותית כדי לפענח את סודות הגנטיקה של הקנאביס. לקראת יציאת מוצריה הראשונים לשוק, מספר המנכ״ל, ד״ר ארנון הימן, על המרדף אחר הגביע הקדוש בתחום: פיתוח זני עילית משובחים

מבחוץ זה נראה די שגרתי. כביש צדדי קטן שמתפתל בשפלה וחולף על פני חווה חקלאית. אבל מה שמתחולל בתוך חוות המחקר והפיתוח של Canonic הוא הכל חוץ מחקלאות שגרתית: מאחורי קירות המתחם, צוותים של גנטיקאים, ביואינפורמטיקאים, אלגוריתמאים, חוקרים ואגרונומים עמלים יחד בחממות ובמעבדות על פענוח סודות הגנום של צמח הקנאביס. הם גיבשו תהליך טיפוח חדשני שמיושם בענף הקנאביס בישראל בפעם הראשונה, ורתמו לשם כך כלים טכנולוגיים ומומחיות מדעית רבת שנים בגנטיקה של הצומח. המטרה: פיתוח זני עילית שמותאמים לצרכי המטופלים ומתהדרים בשלל תכונות רצויות. דור העתיד של הקנאביס הרפואי. 

שאפתנות טבועה ב-DNA של Canonic. היא הוקמה בתחילת 2019 כחברה-בת שלEvogene  – מעצמת ביולוגיה חישובית בעלת שם עולמי. כעת, החברה מבקשת להביא אל ענף הקנאביס את ההבנה העמוקה והניסיון המדעי ולחולל שינוי אמיתי.

היעד הראשון ש- Canonicהציבה לעצמה הוא איתור זני-על שמתבלטים מעל היתר ונהנים ממטען גנטי משובח. לשם כך, בנתה החברה מאגר גנטי ייחודי ורחב היקף שכולל מאות רבות של קווי קנאביס ממקורות שונים בעולם. ״אנחנו סורקים כל צמח בחממה ומאפיינים אותו משלב הזרע, דרך שלב הפריחה ועד לתפרחת היבשה״, מסביר מנכ״ל Canonic, ד״ר ארנון הימן. ״הזנים מגיעים למתקן הטיפוח שלנו, מתקן גדול ומתקדם מסוגו שמוכוון מחקר ופיתוח. הושקעו בו משאבים רבים ויש בו חלקות קטנות שמאפשרות לגדל במקביל קווים שונים ולבצע ניסויים בצורה מבוקרת. בנוסף לחממות הטיפוח יש לנו במתקן חממת הסגר שמאפשרת לגדל ולטפל בצמחים ניסיוניים מרחבי תבל וגם מעבדות מולקולריות שמאפשרות לנו לאפיין את הגנטיקה״.

״אנחנו אוספים כמה שיותר מידע״, מפרט הימן, ד״ר לביוטכנולוגיה מהאוניברסיטה העברית. ״מאפיינים תכונות חיצוניות כמו ביומסה, מבנה הצמח ומראה התפרחות. אנחנו מנתחים את הכימיה של הצמח, אילו חומרים מכיל כל קו ובאיזה שיעור. בין השאר אנחנו בודקים את הקנאבינואידים – אותם חומרים שיש עדויות על אינטראקציות בינם לבין המערכת האנדוקנאבינואידית בגוף האדם. אנחנו לא מסתפקים רק ב-THC ו-CBD, אלא מנתחים גם נוכחות של קנאבינואידים אחרים. ואנחנו בוחנים גם טרפנים – החומרים שמשפיעים על הטעם והריח, ועל החוויה הטיפולית עצמה. ועל כל זה מלבישים גם אפיון גנטי: אנחנו ממפים את קווי הקנאביס השונים באמצעות רצפי ה-DNA שלהם ובעזרת אנליזות של השוואת רצפים אנחנו מבינים אילו קווים קרובים מבחינה גנטית ומה השונות ביניהם. בלא מעט מקרים אנחנו גם מייצרים מיצויים ובוחנים את התכונות הקליניות של הזנים תוך שימוש במערכות מודל. הזנים שיוצאים מפה עוברים סדרות של מבחנים ובסופם גם מבחן גידולי אצל המגדל המיועד על מנת לבחון את התאמתם בשטח ולוודא שהם הגנטיקה הטובה ביותר באותה נקודת זמן״.

חווית טיפול מדויקת

בסיומו של שלב הסריקה, Canonic מכירה ברמת פירוט חסרת תקדים את התכונות של כל פרט בחממה ויכולה להתחיל לברור ולטפח את הקווים הרצויים. כך בדיוק נולד דור המוצרים הראשון של החברה, אשר כולל מספר מצומצם של זנים מובחרים שסוננו מבין מאות קווים שנסרקו. הזנים הנבחרים צפויים לצאת בימים אלה לשוק בתום שנתיים של מחקר ופיתוח, במטרה להעניק למטופלים חווית טיפול איכותית.

אבל הטכנולוגיה לא עוצרת כאן. ״בעזרת היכולות שלנו ניתן להשפיע על תכונות, ולא רק לאתר אותן״, מצהיר הימן. ״אחרי שזיהינו תכונות רצויות – למשל זן עם תפרחת גדולה וזן שני עם ריכוז חומר פעיל מסוים – אפשר להכניס אותם לתכנית הכלאות ולהשפיע על תכונות הזנים כבר מהיסוד, ברמת הזרע. כך נקבל זן קנאביס משובח עם תכונות עקביות.

זה אולי נשמע פשוט, אבל מדובר בתהליך מורכב ביותר. מאגר המידע של Canonic עצום ומסועף: הוא מכיל מאות רבות של קווים שנסרקו, כשבכל אחד מהם מתויגות לעתים מאות תכונות. גם הרצף הגנטי עצמו ארוך, סבוך ולא ידידותי לעיניים אנושיות. מדובר בהר של נתונים, וקשה מאוד להסיק ממנו אילו קווים יש להכליא כדי לקבל את התוצאה הרצויה. זהו אתגר ה׳ביג דאטה׳ וכאן נכנסת לתמונה המומחיות של החברה בטכניקות של גנומיקה חישובית. חוקרי Canonic מנווטים בסבך המידע באמצעות כלים חישוביים רבי עוצמה ואינטליגנציה מלאכותית (AI) שמזהה קשרים בין רצף גנטי מסוים לתכונה רצויה כלשהי בצמח. וברגע שמפצחים את משמעות המקטעים הגנטיים, מקבלים מעין מפה שחוזה אילו זנים כדאי להכליא. זהו בסיס מצוין לתכנית הכלאה חכמה שמטפחת את זני העתיד.

״אני מאמין שככל שנתקדם נוכל להביא לשוק מוצרים חדשניים, גם ברמת התכונות שהמטופל מצפה לקבל וגם ברמת הטיפול הרפואי״, צופה הימן. ״אנחנו שואפים להגיע למצב שנוכל להבין מה הזן צריך לבטא כדי לתת טיפול טוב יותר במצבים שונים״.

תכנית הכלאה חכמה

כדי להבין את הפוטנציאל, צריך רק לבחון קלח תירס ולדעת שהגידול שכולנו מכירים נראה אחרת לגמרי בצורתו המקורית בטבע. למעשה, רובנו כנראה לא היינו מזהים תירס בר אם היינו נתקלים בו. מה הוביל לשינוי כל כך דרסטי בתירס? התשובה היא עשרות ומאות שנים של הכלאות בין זנים עם מאפיינים נחשקים. כך, מדור לדור – וביתר שאת בעשרות השנים האחרונות – הלך התירס והפך לגידול המתוק, הצהוב והבשרני שאנחנו מכירים היום. מינים רבים של גידולים חקלאיים שכולנו מכירים עברו תהליך דומה. כל הזמן הזה, הקנאביס נותר במחשכים. אוצר בלום ולא מנוצל. ״במשך מאה שנים, הקנאביס היה מחוץ לתחום ופספס את המהפכה״, אומר הימן. ״טיפוח קנאביס באופן לא חוקי נעשה תוך שימוש באמצעים פחות מתקדמים ומוקפדים. הוא פשוט לא עבר את השינוי שהתחולל בצמחים אחרים כמו תירס וחיטה״. 

Canonic שואפת להדביק את הפער הזה – ומהר. ״בשימוש בשיטות מסורתיות, יש גבול לכמות הצמחים שאפשר להתמודד איתם, וזה לוקח זמן״, מציין הימן. ״אנחנו עובדים בסדרי גודל אחרים ויודעים לקצר משמעותית לוחות זמנים בסריקה ובטיפוח. תהליכים שהיו נמשכים לעיתים עשור, מתבצעים אצלנו תוך שלוש-ארבע שנים בעזרת השימוש בגנומיקה חישובית. חשוב לי להדגיש שאנחנו לא משתמשים כלל בשיטות של הנדסה גנטית, אלא רק בהשבחה חדשנית״.

״אנחנו מאמינים שאפשר לשפר את הטיפול הרפואי בקנאביס ושגנטיקה היא המפתח״, מסכם ד״ר הימן. ״הרבה מאוד הושקע עד היום בטכנולוגיות גידול מתקדמות, אבל הבסיס – צמח איכותי – נותר חוליה חלשה בשרשרת. אנחנו מתכוונים לשנות את זה״. 

מגזין Canonic

היי לך!
אם הגעת לכאן, סימן שנבחרת לקחת חלק ולהצטרף לקהילה המתרחבת של קאנוניק,Canonic G-mmunity
הכנס/י שם משתמש וסיסמה ובוא/י נתחיל

צור קשר: