Share on facebook
Share on email
Share on whatsapp

בחזית הטכנולוגיה: המדע שמאחורי טיפוח זנים פורצי דרך

בליבת היכולות המתקדמות של Canonic נמצאת הגנומיקה החישובית, שמאפשרת פיתוח חדשני של זני קנאביס עם שלל תכונות רצויות. ד״ר ענבל דנגור, סמנכ"ל מחקר ופיתוח ב-Canonic, מסבירה איך זה עובד ומדוע למטופלים יש תפקיד חשוב בתהליך

קחו הרבה אוויר: תהליך הטיפוח החדשני של חברת Canonic עושה שימוש בגנומיקה חישובית ובבינה מלאכותית כדי לבצע אנליזות ביג דאטה במטרה לבודד ולזהות סמנים  גנטיים שמשפיעים על הפנוטיפ של זני קנאביס ועל תכונות מטרה כימיות. זהו, אמרנו את זה. וכעת, בעזרתה האדיבה של סמנכ”ל מחקר ופיתוח של Canonic, ד״ר ענבל דנגור, גם נבין מה כל זה אומר.

״׳גנומיקה חישובית׳ היא שילוב של שני מושגים״, מסבירה דנגור, ד״ר למדעי הצמח ממכון ויצמן. ״גנומיקה היא מדע הגנום, שהוא המטען הגנטי שיש לכל אורגניזם (יצור חי). הרצף הגנטי כתוב במעין שפה שיש בה ארבע ׳אותיות׳ ושילובים שונים של האותיות הללו יוצרים סוג של מתכון שלפיו תאי הגוף פועלים ומתפקדים. ישנם למשל רצפים גנטיים אשר לפיהם התא מייצר מגוון חלבונים. אלו, בתורם, ממלאים שלל תפקידים בחי ובצומח. כתלות בסוג החלבון שמיוצר, יבוטאו תכונות שונות באורגניזם. כך שלמעשה, המטען הגנטי משפיע על התכונות של כל יצור חי״.

״הגנומיקה מתעמקת ברצפים הגנטיים ושואלת אילו מהם מקנים תכונות כאלה ואחרות״, אומרת דנגור. ״למשל, מהו רצף ה-DNA שייצר חלבון שאחראי לביטוי תכונה רצויה בקנאביס? כשמדובר בתכונה שמושפעת מ’אות’ אחת בלבד ברצף הגנטי, זו שאלה פשוטה יחסית. בפועל, ברוב המקרים המצב מורכב יותר כי תכונות מושפעות מכמה רצפים שונים ולכן צריך להסתכל על התמונה הרחבה. אבל איך יודעים איפה לחפש על פני רצף של כמיליארד אותיות? זו משימה בלתי אפשרית עבור בן אנוש. בדיוק כאן משתלב הכוח החישובי.

מחשבים רבי עוצמה מתמודדים עם האתגר באמצעות ניתוחים סטטיסטיים. ״מדובר בשכבות רבות של מידע״, מפרטת דנגור. ״למשל, אנחנו מוסיפים לרובד הגנטי מידע נוסף שצברנו כשסרקנו קווים רבים של קנאביס ואפיינו את התכונות שלהם, לדוגמה, ריכוזי החומרים הפעילים הקיימים בהם. אפשר להשוות את הרצפים, להצליב עם הנתונים על ריכוזי החומרים ומכאן להסיק מה מסביר את השונות ביניהם״.

בסופו של דבר, מטרת התהליך היא לזהות ולבודד סמנים גנטיים. ״סמנים הם רצפים בגנום הקנאביס שזיהינו שהם קשורים להימצאות של תכונה מסוימת״, מסבירה דנגור. ״כשהם נוכחים, אנחנו יודעים שנמצא את התכונה הזו בצמח. כלומר, כשמבצעים תכנית טיפוח במטרה להעלות את רמתו של חומר מסוים בקנאביס, אפשר לדעת אילו צמחים מכילים את התכונה בעזרת הסמנים הגנטיים״.

שיעור ההצלחה עולה כשיודעים מה לחפש

״בלי סמנים, יותר מסובך למצוא את מה שמחפשים״, היא מוסיפה. ״לדוגמה, אם יש לי אלף זרעים, אני אצטרך לגדל את כולם ולשלוח את כולם לניתוח כימי כדי לבדוק למי מהם יש את הפרופיל הרצוי. זה מאוד לא יעיל. לכן העבודה שלנו היא לזהות ולבודד כמה שיותר סמנים גנטיים. זה תהליך מתמשך שבמסגרתו כל הזמן מטייבים את המידע ומוסיפים סמנים חדשים״.

את הידע והמומחיות בתחום ירשה Canonic מחברת האם שלה, Evogene, מעצמה עולמית בתחום הביולוגיה החישובית. ״זה נותן לנו יתרון עצום״, מציינת דנגור. ״ראשית, חלק מהכלים החישוביים מגיעים משם. שנית, יש לנו ניסיון וידע שנצבר על גידולים אחרים ואנחנו ממנפים אותו. יש רצפים גנטיים שמשותפים לצמחים שונים כך שניתן ליישם את הידע הזה גם בקנאביס״.

״ככל שידוע לך יותר, האנליזה יותר מהימנה״, היא ממשיכה. ״כשהמערכת לומדת יותר רצפים, היא משתפרת. הכלים בליבת המערכת מצייתים לכללים סטטיסטיים לפיהם ככל שיש יותר נתונים, ההסתברות לטעות הולכת וקטנה. מלבד החיסכון בסדרי גודל במשאבים ובזמן, שיעור ההצלחה עולה כשיודעים מה לחפש. ראינו את זה קורה גם בגידולים אחרים שעברו טיפוח מתקדם״.

בתהליך החדשני הזה שמור מקום של כבוד למטופלים. ״אנחנו מחפשים משוב ביחס לחוויה כוללנית שקשה לכמת״, אומרת דנגור. ״חוויה טיפולית מושפעת מהמון משתנים כמו ריח, מראה, טעם והשפעות טיפוליות. זה עניין מאוד מורכב וסובייקטיבי. לכן אנחנו מזמינים מטופלים להצטרף ל-Canonic G-mmunity, קהילה שחבריה יתנסו במוצרים שלנו וישתפו אותנו בחוויה הטיפולית. נצליב את המידע שנקבל מהם עם המאגר שלנו וכך נוכל לשפר את תהליכי הפיתוח שלנו. וזה היופי בתהליך הזה: למרות כל הטכנולוגיה וכוחות המחשוב, בסופו של דבר המטופלים עצמם הם אלה שיקבעו את הטון ויתרמו לפיתוח זני קנאביס משובחים.     

מגזין Canonic

היי לך!
אם הגעת לכאן, סימן שנבחרת לקחת חלק ולהצטרף לקהילה המתרחבת של קאנוניק,Canonic G-mmunity
הכנס/י שם משתמש וסיסמה ובוא/י נתחיל

צור קשר: